Warning: file_put_contents(): Only 0 of 7758 bytes written, possibly out of free disk space in /home/bmh/public_html/lef.pl/wp-content/plugins/comet-cache/src/includes/traits/Plugin/InstallUtils.php on line 349

Warning: mkdir(): Disk quota exceeded in /home/bmh/public_html/lef.pl/wp-content/plugins/comet-cache/src/includes/traits/Plugin/InstallUtils.php on line 504
Słownictwo na maturę z francuskiego | Lekcje francuskiego

Tematyczne słownictwo do matury

Matura z języka francuskiego to egzamin składający się z kilku części. Testy są tak przygotowane by sprawdzać umiejętności słuchania ze zrozumieniem, czytania tekstu jak też pisemnego tworzenia tekstów na konkretny temat. O ile w dwóch pierwszych przypadkach należy trzymać się jasno wytyczonych reguł oraz odpowiadać na postawione pytania o tyle tekst samodzielnie napisany daje pewną dowolność użycia słów i tworzenia konstrukcji zdaniowych.

Oczywiście należy trzymać się tematu i dlatego warto poznać jak najszersze grupy wyrazów. Jest to francuskie słownictwo z zakresu jedzenia, podróży, pogody czy też świąt. Są to niewątpliwie typowe zagadnienia pojawiające się na maturze z francuskiego. Z czego korzystać przygotowując się do maturalnego egzaminu językowego? Z podręczników zawierających słownictwo do matury, gdzie znajdziemy także zwroty i wyrażenia do tworzenia wypowiedzi jak i prowadzenia rozmowy na dowolnie wybrany temat. Warto też zapoznać się z propozycjami testów i ćwiczeń jak też wypracowań i tekstów do czytania i tłumaczenia z francuskiego on-line. Można je pobrać i przeanalizować w domu na komputerze. Tak w części pisemnej jak i ustnej zdający musi znać sporą ilość słów odpowiadających konkretnym tematom by zbudować wypowiedź ustną w rozmowie z egzaminatorem oraz napisać 2 teksty użytkowe takie jak pocztówka, notatka, wiadomość, ogłoszenie, list prywatny lub ankietę.
Przykładowe słówka francuskie – pogoda:
Le soleil- słońce
Klimat umiarkowany- climat tempéré
Mżawka- bruine,
Deszcz- pluie,
Burza- tempête,
Snieg- neige,
Gołoledź- verglas,
Wiatr- vent,
Zimno- le froid,
Ciepło- la chaleur,

Słówka tematyczne – święta
Boże Narodzenie- Noël
Choinka- arbre de Noël
Wigilia- veille de Noël
Noc sylwestrowa- nuit de la saint-sylvestre
Wielkanoc- Pâques
Święto państwowe- la fête légale
Szczęśliwego Nowego Roku – Bonne Année

Słownictwo francuskie na temat jedzenia
Jedzenie poza domem- les repas hors de la maison
Śniadanie- petit déjeuner
Obiad- dîner
Kolacja- repas du soir

By poznać jeszcze więcej słówek można skorzystać z fiszkoteki on-line albo kursów mp3 do swobodnego odsłuchiwania i powtarzania wraz z dokładną wymową.