Warning: file_put_contents(): Only 0 of 7758 bytes written, possibly out of free disk space in /home/bmh/public_html/lef.pl/wp-content/plugins/comet-cache/src/includes/traits/Plugin/InstallUtils.php on line 349

Warning: mkdir(): Disk quota exceeded in /home/bmh/public_html/lef.pl/wp-content/plugins/comet-cache/src/includes/traits/Plugin/InstallUtils.php on line 504
Podstawowe francuskie zwroty i wyrażenia | Lekcje francuskiego

Podstawowe zwroty i wyrażenia

Bycie wszechstronnym to dzisiaj jeden z wymogów utrzymania się na rynku pracy. Dlatego od dawna wiadomo, że warto uczyć się języków obcych a nawet znać ich kilka. To ułatwia znalezienie dobrej posady oraz zwyczajne kontakty na wyjazdach turystycznych a szczególnie za pracą. Francuski do niedawna nie był zbyt popularnym językiem. W szkołach raczej rzadko wybierany jako lektorat. Jednak wiele się zmieniło.

Pojawiające się oferty pracy we Francji sprawiają, że wiele osób decyduje się na naukę poprzez audiobooki i aplikacje z francuskiego, czy też zwyczajnie z rozmówkami w ręku. Niezależnie od tego czy planujemy wyjazd do pracy czy turystyczny, dobrze poznać podstawowe zwroty. Mogą się one przydać zwłaszcza, że nie z każdą osobą we Francji uda się nam porozumieć po angielsku. Choć jest tak popularny Francuzi słyną z tego, że niechętnie komunikują się z obcokrajowcami używając go. Najlepszym sposobem jest zapoznanie się z typowymi wyrażeniami, jakie potrzebne są podczas zakupów, poruszania się po mieście, szukania konkretnych miejsc, przemieszczania się środkami komunikacji miejskiej. Sieć metra Paryskiego jest bardzo rozwinięta, dzięki niej dostaniemy się wszędzie, jednak, nie trudno się zgubić, zawsze więc warto zapytać o linie, godziny odjazdów itp.

Combien ça coûte ? Ile to kosztuje?
Puis-je payer par carte de crédit ? Czy można płacić kartą kredytową?
Où est le distributeur de billets ? Gdzie jest bankomat?
Quelle heure est-il ?- która jest godzina ?
Il est cinq heures.- jest piąta
D’où viens-tu ?- skąd jesteś
Je viens de Polonge.- jestem z Polski

Excusez-moi, où est la Tour Eiffel- przepraszam gdzie jest wieża Eiffla
Vous continuez jusqu’au troisième croisement et vous tournez à droite. Proszę kontynuować aż do trzeciego skrzyżowania i skręcić w prawo.
Excuzes-moi, pour aller à la station de métro? Przepraszam, jak mogę dojść do stacji metra?
Excusez-moi, savez-vous où se trouve… ? Przepraszam, czy wie Pani/Pan gdzie znajduje się… ?
Vous allez tout droit. Proszę iść prosto.
Vous traversez… Proszę przejść…
Je ne suis pas d’ici. Nie jestem stąd.

Kilka prostych zwrotów francuskich i odpowiedzi dla turystów to znaczne ułatwienie. Pozwalają na pierwsze komunikatywne porozumiewanie się za granicą.